Uganda

Uganda je prezidentská republika, nacházející se ve východní Africe, která hraničí s Keňou na východě, s Jižním Súdánem na severu, s Demokratickou republikou Kongo na západě, se Rwandou na jihozápadě a s Tanzanií na jihu. Součástí Ugandy je i nezanedbatelná část Viktoriina jezera, kterým také procházejí hranice s Keňou a Tanzanií.

Hlavním důvodem proč Ugandu navštívit jsou, stejně jako například ve Rwandě, volně žijící horské gorily a šimpazi. Uganda Vám však může nabídnout mnohem více. Nachází se zde mnoho národních parků, v čele s Bwindi nebo Ruwenzori, kde se nacházejí již zmíněné gorily. Naleznete zde například také kanál Kazinga - místo s největší koncentrací hrochů na světě, který je součástí národního parku Queen Elizabeth. 

 

Informace před cestou

Na co byste si měli dávat pozor, když cestujete do Ugandy.

Víza - Pro vstup do země je požadován cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 6 rok delší než plánovaný pobyt. Pro vstup do Ugandy je nutné vízum, o které je třeba požádat na oficiálním portálu https://www.visas.immigration.go.ug a jeho cena je 50 USD/osoba.

Očkování – Při cestování do Ugandy nejsou povinná žádná očkování. Oficiálně je mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici sice pouze doporučován, v praxi však bývá často vyžadován přijíždíte-li ze země, kde se žlutá zimnice vyskytuje. U dětí mladších 5 let je vyžadován doklad o očkování proti dětské obrně.

Doporučená očkování: žloutenka A a B a břišní tyfus. 

Více informací o očkováních naleznete na stránkách očkovacího centra. 

Celní předpisy - Vývoz, průvoz, ale i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat) je trestný, vývoz živých divokých zvířat nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.
 

Peníze a orientační ceny

Platidlem v Ugandě je ugandský šilink (UGX), který se dělí na 100 centů. Ugandský šilink (UGX) je volně směnitelný jak při příjezdu, tak při odjezdu ze země. Při směně se vyžaduje pas. V zemi existuje rozsáhlá síť soukromých směnáren. Jakýkoliv vývoz a dovoz ugandské měny v hotovosti je trestný, převody v bankovním styku relativně volné. Kreditní karty se přijímají ve většině hotelů, restaurací, cestovních kanceláří a větších obchodech.

Peníze si můžete vybrat i v bankomatech, ty se nacházejí  ve všech větších městech, nebo v turistických zónách. Cestovní šeky jsou přijímány v bankách i některých směnárnách.

1 UGX = 0,0063 CZK
 

Historie

O dějinách Ugandy před příchodem Arabů a Evropanů v polovině 19. století se toho ví jen velmi málo. Jisté však je, že se zde lidé usadili nejpozději v prvním tisíciletí př.n.l.

Když sem v 19. století dorazili Arabové a Evropané, narazili na několik nezávislých království, kterými byly především Buganda, Buňoro-Kitara, Nkore a Toro. Největší z těchto království byla Buganda. S Evropany a Araby sem přišel Islám a křesťanství.

Roku 1888 se Buganda stala britským protektorátem, který byl v letech 1896 ještě rozšířen i o další království, která se zde nacházela, a vzikl tak protektorát Uganda.

Roku 1962 získala Uganda nezávislost a byla zavedena nová ústava, která v Ugandě zavedla státní zřízení, jež bylo mixem federace a unitárního státu. Roku 1966 první ugandský předseda vlády Apollo Milton Obote provedl státní převrat, zrušil ústavu a prohlásil se prezidentem. Byl to první z řady převratů, které v zemi probíhaly až do poloviny 80. let.
 

Politika

Od roku 1995 má země novou ústavu. V ní je zakotvena existence jednokomorového Národního parlamentu s 303 poslanci s pětiletým funkčním obdobím, z nichž 81 nominují různé zájmové skupiny včetně žen a ugandské armády. Zbytek (214 poslanců) je voleno přímo. Podle této ústavy byl také omezen vliv prezidenta a posílen vliv parlamentu. Prezident je současně hlavou státu i vlády. Jmenuje předsedu vlády, který mu pomáhá při plnění jeho úkolů. Řada organizací požaduje přeměnu Ugandy ve federaci.

Seznam nejvyšších novodobých představitelů
29.7.1985-26.1.1986 – Tito Lutwa Okello – předseda Vojenské rady; voj.
26.1.1986-29.1.1986 – Yoweri Kaguta Museveni – velitel Národní armády odporu; voj./NMR
od 29.1.1986 – Yoweri Kaguta Museveni – prezident; NMR
 

Podnebí

Uganda leží na rovníku a má tak tropické kontinentální podnebí s letním počasím po celý rok. Teploty se zde pohybují okolo 28°C po celý rok a to hlavně díky nadmořské výšce. Výkyvy v teplotách v průběhu roku jsou však velmi malé. Nejtepleji je od prosince do února, kdy se denní teploty pohybují kolem 29°C. Ve vyšších polohách je chladněji. V jižní části Ugandy probíhá od března do května a od října do listopadu období dešťů. Vrcholky nejvyšších hor jsou dokonce pokryty sněhem.
 

Obyvatelstvo

Uganda je vlastí mnoha různých etnických skupin, z nichž žádná nemá většinu. Nejpočetnější jsou kmeny Ganda a Karamodžong. Hovoří se zde přibližně 40 různými jazyky. Po osamostatnění Ugandy se stala angličtina úředním jazykem. Jazykem s nejvyšším počtem mluvčích je luganda, jímž se hovoří v Bugandě. V dalších oblastech Ugandy se hovoří místními kmenovými jazyky (na severu Ugandy je to např. jazyk Lacholi, patřící ke kmenu Acholi).

Na africké poměry je tu gramotnost poměrně vysoká - 69,9 %. V Ugandě je povinné školné, které chudým Uganďanům zamezuje v přístupu ke vzdělání. Uganda je země s nejmladší populací na světě. Celkem 49,4 % populace je mladší čtrnácti let.

křesťanství (65 %)
islám (15 %)
animismus (20 %)
 

Horské gorily

Horské gorily byly poprvé objeveny asi před sto lety německým badatelem Robertem von Beringei, podle kterého jsou také gorily pojmenovány Gorilla beringei beringei. Gorily se nacházejí již jen na pár místech, jedním takovým je pohoří Virunga na hranicích Rwandy, Ugandy a Konga. Žijí pouze v deštných pralesech a ve výšce mezi 2200 – 4000 m.n.m. Na území Rwandy je můžete nalézt v parku Parc National des Volcans, v Ugandě v parku Bwindi a Ruwenzori. Na světě je v současné době pouze asi 630 exemplářů gorily horské.

Gorily žijí v malých tlupách a živí se téměř výhradně rostlinnou stravou. Gorilí tlupa může čítat na 30 jedinců a vládne zde přísná hierarchie. Dominantní roli zastává nejstarší samec, který rozhoduje v tlupě v podstatě o všem. Jejich mimika a chování se nápadně podobá lidem. Jejich vztahy jsou láskyplné a ohleduplné.

Samec dorůstá do velikosti okolo 180 cm až do 2 metrů. Jsou známy exempláře, které mají i přes dva metry. Hmotnost dospělých samců se pohybuje okolo 150 – 200 kg. Samice jsou menší, dorůstají do výšky asi 150 cm při 70 až 110 Kg. Samci jsou na hřbetě zbarveni stříbrošedě.

Setkání s gorilami v jejich přirozeném prostředí je úchvatný zážitek. Pozorovat z bezprostřední blízkosti tvora, který je nejvíce podobný člověku, rozpoznávat jejich nálady a mimiku, která je prakticky stejná jako lidská, na to člověk nikdy nezapomene. Pohled do gorilých očí je zkrátka kouzelný.