Autorem odpovědí je Tomáš Plánka. Vaše dotazy posílejte na tomas@goafrika.cz
- Budu mít v Keni přístup na internet?
- Kolik stojí hovor, sms, internet v Keni?
- Jaké jsou zásuvky v Keni, budu potřebovat adaptér?
- Safari v Keni, jaké vybrat, jak probíhá, co s sebou?
- Jaké potřebuji očkování?
- Jsme vázáni termíny, programem a délkou pobytu?
- Peníze, směnárny, bankomaty?
- Kolik v Keni utratím za jídlo, pití, spropitné a suvenýry?
- Je lepší koupit safari a výlety předem, nebo až na místě?
- Mohu v Keni na safari spatřit velkou pětku?
Budu mít v Keni přístup na internet?
Dovolená je pro mnohé z Vás příležitost odpočinku od pracovních povinností a také od internetu. Spousta našich klientů však internet používá i pro jiné účely, jako je například kontakt s rodinou, školní povinnosti, nebo pro nalezení nejrůznějších informací. Možností, jak se připojit, je více, záleží také, na kterém hotelu budete ubytováni. Některé hotely nabízí internet (Wi-Fi) zdarma, některé za poplatek, jiné pouze v lobby za poplatek na jejich počítačích. O možnosti přístupu na internet ve Vámi vybraném hotelu Vás budeme informovat při objednání Vaší dovolené. V případě zájmu Vám bezplatně zapůjčíme místní sim kartu s aktivovaným internetem – pokud máte telefon či jiné zařízení, kde pro připojení postačí sim karta. Pokud se chcete v průběhu Vaší dovolené v Keni připojit např. přes notebook a potřebujete modem, i pro Vás máme řešení. Pro naše klienty máme k dispozici několik místních sim karet a modemů, přesto budeme rádi, pokud nám řeknete předem, že o internet máte zájem a náš delegát bude mít kartu nebo modem pro Vás připravený již při vyzvednutí na letišti. Zapůjčení je zdarma. V případě Vašeho zájmu o ponechání si sim karty či modemu, nebo v případě ztráty, Vás požádáme o úhradu pořizovacích nákladů. Sim karta cca 25 Kč, modem dle typu 250 až 1 000 Kč. Kredit za internet či volání si hradíte sami, orientační ceny naleznete v další odpovědi níže. Náš delegát Vám na místě vysvětlí a ukáže, jak si kredit dobít a poradí, kde jej zakoupit. Je to vcelku velmi jednoduché. ^
Kolik stojí hovor, sms, internet v Keni?
V případě použití české sim karty Vás bude operátor informovat o cenách po příletu formou sms. Záleží na tarifu, který máte. Orientačně se cena za příchozí hovor pohybuje okolo 60 Kč za minutu, v případě odchozího hovoru cca 80 Kč za minutu. Cena odchozí sms je cca 10 Kč. Pokud si zakoupíte nebo zapůjčíte místní sim kartu, cena volání do České republiky je cca 9 Kč za minutu. Cena sms z keňské karty do ČR je cca 2,50 Kč. Příchozí sms i volání Vás nestojí nic. Ceny místních hovorů v Keni jsou cca 0,50 až 2 Kč za minutu (záleží, zda voláte do stejné či jiné sítě) a sms za 0,25 Kč.
Ceny mobilního internetového připojení jsou v Keni závislé od zvoleného tarifu, platí se za objem stažených dat například: 4 Mb stojí cca 1,20 Kč. 80 Mb stojí cca 25 Kč, 200 Mb stojí cca 63 Kč, 500 Mb stojí cca 125 Kč nebo 1,5 Gb stojí cca 250 Kč. Uvedené ceny jsou orientační a mohou se měnit v závislosti na kurzu a cenové politice operátorů. Aktuální ceny Safaricomu, který má podle našeho názoru nejlepší rychlost a kvalitu pokrytí signálu naleznete zde: http://www.safaricom.co.ke/personal/internet/data-bundles/prepay-databundles Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že připojení funguje mnohdy i v 3G ve většině národních parků a rezervací v Keni. S výběrem nejvhodnějšího balíčku a také s jeho aktivací Vám přímo v Keni poradí náš delegát. ^
Jaké jsou zásuvky v Keni, budu potřebovat adaptér?
Ve většině zemí východní Afriky jsou tříkolíkové zásuvky anglického typu. Adaptér budete potřebovat jak při pobytu v hotelu na pláži, tak na safari. Hotely mají k dispozici adaptéry, ale v omezeném počtu a může se stát, že budou již zapůjčeny. Doporučujeme mít s sebou vlastní kvalitní adaptér. Pokud jej zapomenete, požádejte našeho delegáta, který má dostatek adaptérů místní kvality. ^
Safari v Keni, jaké vybrat, jak probíhá, co s sebou?
Dovolená v Africe je spojena s možností návštěvy některého národního parku, kde můžete spatřit divoká zvířata ve volné přírodě. Při výběru je dobré si uvědomit, co vlastně chcete vidět, na jak dlouhé safari a kdy v průběhu Vaší dovolené jej chcete realizovat. Nemalou váhu při rozhodování, do kterých parků se vydáte, je cena.
V ceně safari, které nabízíme, je vždy plná penze, vstupy do parků, doprava, ubytování a pitná voda. Při zakoupení našeho safari busem budete mít vody dostatek, neomezujeme to 1 l na osobu, pokud poletíte a safari bude organizovat camp nebo lodge, limit je většinou 1 – 2 l na osobu. Plná penze v parcích začíná obědem, odpolední kávou či čajem, večeří, snídaní a končí obědem v případě 2 dnů – 1 noci. Ke snídani bývá vždy voda, džus, káva a čaj zdarma, u oběda se za pití platí, odpolední káva a čaj je v ceně a pití při večeři se opět platí. Káva a čaj jsou převážně v konvicích již uvařeny. Za příplatek je možno objednat si kávu z presovače. Fanta, sprite, cola 0,3 l stojí zhruba od 30 – 60 Kč, voda 1 l 40 – 80 Kč, víno 2 dcl 50 – 100 Kč, místní pivo 0,5 l od 50 do 80 Kč. Ceny berte jako orientační. Jídla je vždy dostatek a hladem rozhodně trpět nebudete, většinou je jídlo podáváno formou bufetu, švédských stolů.
Mezi nejoblíbenější parky v Keni patří Masai Mara, jezero Nakuru, Naivasha, Baringo, Amboseli, Ol Pejeta, Tsavo a Samburu.
Asi nejznámější národní rezervace Masai Mara je vzdálena od pobřeží zhruba 800 km a proto je nejrychlejší přeprava letadlem. Pokud se vydáte do Masai Mary z Diani Beach, odlétá se z letiště v Ukundě, které je vzdálené od hotelů do cca 15 minut. Let trvá zhruba 2 hodiny a poté záleží na Vámi zvoleném ubytování v parku. Některé kempy mají svou přistávací dráhu, jiné jsou od nejbližšího letiště maximálně do hodiny cesty autem. Výhodou safari v Masai Mara je vysoký počet zvířat na poměrně malém území a možnost jezdit mimo vyznačené trasy, takže šance spatřit velkou pětku a spoustu ostatních zvířat je velmi vysoká i pokud se vydáte na 1 noc. Nevýhodou je vyšší cena z důvodu letecké přepravy a vyššího vstupného i ceny ubytování. Bohužel ceny letenek neovlivníme, a proto nejsme schopni poskytovat výrazné slevy skupinám. Masai Mara je známá také z důvodu pravidelně se opakující migrace pakoňů ze sousedního parku Serengeti v Tanzánii.
Příklad safari v Masai Mara, letecky, 2 dny. Odjezd z hotelu na Diani Beach je po snídani v cca 7:15 a odlet z Ukundy je většinou v 8 hodin. Do parku přiletíte mezi 10. až 11. hodinou, záleží, zda letadlo letí přímo, nebo s mezipřistáním v Mombase či Amboseli. Následuje buď rovnou ubytování v campu nebo krátké safari cestou do Vámi vybraného ubytovacího zařízení. Samotnou jízdu v parku v průběhu leteckého safari má na starosti Váš camp nebo lodge a zde se program může lišit. Většinou je po obědě krátký odpočinek a poté procházka po okolí s masajem. Následuje odpolední safari do setmění. Večeře, nocleh. Ráno se vstává většinou před svítáním a po tzv. malé snídani se vyráží do parku zhruba okolo 6. hodiny. Kolem 8. hodiny je návrat na hlavní snídani a pokračuje se dopoledním safari do oběda. Po obědě následuje převoz na letiště a kolem 14. hodiny odlétáte směrem na pobřeží. Zhruba po 16. hodině jste zpátky na hotelu. Časy se liší podle vzdálenosti hotelu od letiště.
Po setmění bývá v Masai Maře, ale i v ostatních parcích, poměrně nižší teplota než přes den, proto doporučujeme dlouhé kalhoty i rukávy, které slouží také jako ochrana proti komárům. Oblečení na safari volte hlavně pohodlné, přírodní materiál jako je bavlna či len. Lodičky nechte na hotelu, s sebou určitě pevnou obuv, i když i sandály také využijete. Je vhodné mít sebou také kopii pasu. Sluneční brýle, pokrývka hlavy, repelent a opalovací krém jsou samozřejmostí. Pokud užíváte nějaké léky, nezapomeňte je přibalit, stejně tak jako základní cestovatelskou lékárničku. Více Vám sdělí odborníci např. z očkovacího centra. Určitě se hodí mít s sebou dalekohled, fotoaparát či kameru a nějakou svítilnu. Většina campů či lodgí v parcích nemá stálé připojení k elektrice, proto se používá generátor, nebo solární zdroj elektřiny. Z tohoto důvodu se zeptejte na recepci nebo Vašeho řidiče, průvodce, kdy funguje elektřina. Baterie do foťáků, telefony a podobně je dobré dobíjet ihned po Vašem příchodu na pokoj či stan. Spousta campů od cca 23:00 do 5:00 proud vypíná. V některých campech je doporučeno chodit ze stanů za tmy do restaurace v doprovodu místních zaměstnanců, převážně masajů. Toto opatření je kvůli Vaší bezpečnosti, občas se stává, že se na chodníku vyhřívá had nebo prochází škorpion.
Nejprodávanějším safari z naší nabídky je rozhodně dvoudenní Tsavo East, případně třídenní kombinace Tsavo East či West a Amboseli. Výhodou je poměrně krátká vzdálenost od pobřeží, cca 200 km a nižší cena než safari v Masai Maře. Ceny za safari busem v Keni zveřejněné na našich stránkách jsou kalkulovány pro 2 osoby, pokud Vás bude safari absolvovat 3 až 6 osob, cena se výrazně sníží. Nevýhodu je obrovská rozloha národního parku Tsavo East a West a zákaz jezdit mimo vyznačené cesty, proto uvidíte pouze zvířata podél cest či u napajedel. Zvěře je zde skutečně hodně, takže nebudete ochuzeni o úžasný zážitek. Řidiči se navzájem prostřednictvím vysílaček informují a mají tak výborný přehled, kde se v okolí aktuálně divoká zvěř nachází.
Při odjezdu z Diani Beach Vás řidič vyzvedne na Vašem hotelu mezi 5. až 7. hodinou ranní. Záleží na tom, na kolikadenní safari a kam pojedete. O času odjezdu z hotelu budete předem informováni naším delegátem. Cesta do Tsava East je dlouhá zhruba 200 km a v závislosti na provozu trvá z Diani Beach okolo 3 – 4 hodin. Cestou Vám řidič zastaví dle potřeby na odpočívadlech s WC, říká se jim Curio Shop. Ve všech je možnost zakoupit si suvenýry a kávu. O cenách suvenýrů a smlouvání se dočtete v jiné otázce. Po vjezdu do parku absolvujete krátké safari, neboli game drive, cestou na oběd ve Vámi zvoleném campu či lodgi. Po obědě následuje krátká přestávka na odpočinek a zhruba kolem 15. až do 18. hodiny budete mít možnost projíždět park a pozorovat zvířata. Následuje večeře, většina campů má v blízkosti osvětlené napajedlo, takže večer můžete spatřit zvířata nejrůznějších druhů přímo z terasy. Pokud máte safari na 1 noc, je snídaně rozdělená na 2 části. Malé občerstvení před 6. hodinou a ranní game drive, poté návrat na pořádnou snídani, po které následuje jízda parkem směrem k bráně. Cestou na pobřeží je pro Vás připraven oběd, většinou v okolí města Voi. Návrat na hotel v závislosti na hustotě provozu je zhruba kolem 16. až 18. hodiny.
Pokud máte safari na 2 noci, například kombinaci parků Tsavo East a Amboseli, odjíždí se druhý den po snídani směrem k parku Amboseli, kde se ubytujete v čase oběda a program se opakuje. Amboseli je velmi populární také díky možnosti nádherného výhledu na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro. Zde si dovolím podoknout, že záleží na počasí. Pokud je Kilimandžáro zahaleno v mracích, vrchol prostě neuvidíte. Oblačnost se mění velmi rychle a často, takže nepropadejte smutku, když po Vašem příjezdu vrchol Kilimandžára neuvidíte, druhý den může být vše jinak. Zpáteční cesta z národního parku Amboseli je dlouhá zhruba 400 km, vyjíždí se po snídani cca v 6 hodin a následuje game drive směrem k bráně, kterou se park opouští okolo 8. až 9. hodiny. Cestou je pro Vás připraven v okolí města Voi oběd a zastávka na protáhnutí a WC a to kdykoliv budete potřebovat. Na Váš hotel na Diani Beach přijedete podle provozu kolem 17. hodiny.
V národních parcích Tsavo East a West je několik soukromých rezervací, které patří konkrétnímu campu nebo lodgi. Výhodou je nižší cena, turisté neplatí vstupné do národního parku a tudíž safari je levnější. Nevýhodou je mnohem nižší počet divoké zvěře, kterou na svém safari spatříte. Tyto rezervace se sice nachází na území národního parku, nejsou odděleny plotem, zvířata se po těchto rezervacích volně prochází, ale v případě, že tam zrovna nejsou, řidič prostě nesmí opustit území soukromé rezervace a vjet na území národního parku, přestože ví, že divoká zvěř je momentálně tam. Mnohdy bývají turisté zklamáni, zejména když vlastně ani neví, že jedou na safari do soukromé rezervace a ne do národního parku.
Pokud chcete navštívit v průběhu Vašeho safari pravou masajskou vesnici, nabízí se několik možností. Těchto vesnic je v okolí i přímo v parcích více. V každé vesnici je nutno zaplatit vstupné. Pro naše klienty máme vyjednanou cenu s náčelníky od 10 do 15 USD na osobu. Připravte se na ukázku tanců, rozdělávání ohně třením suchého dřeva a také prohlídku vesnice a jejich obydlí. Na závěr Vám ukáží své výrobky, které Vám budou chtít prodat. Většinou to probíhá tak, že cokoliv, co se Vám líbí, některý z masajů vezme do ruky a po prohlídce všech vystavených kousků probíhá smlouvání o ceně. Fotit můžete dle libosti. ^
Jaké potřebuji očkování?
Předem je nutno uvést, že konkrétně do Keni není povinné žádné očkování, proto můžete odletět na svou dovolenou do této exotické destinace i bez očkování, pokud přiletíte z ČR, kde se nevyskytuje žlutá zimnice. Pokud budete vstupovat do Keni například z Tanzanie, je očkování proti žluté zimnici povinné a bude po Vás vyžadován mezinárodní očkovací průkaz. Mezi doporučené očkování, které je vhodné mít při cestování vlastně všeobecně, patří vakcína proti hepatitidě neboli žloutence. V současnosti jsou na trhu kombinované vakcíny proti žloutence typu A i B. Dalším doporučeným očkováním je břišní tyfus. Existuje spousta dalších vhodných vakcín, záleží pouze na Vašem zdravotním stavu, finančních a časových možnostech. Ceny očkování a více informací naleznete zde: http://www.ockovacicentrum.cz/cz/cenik
Proti malárii doposud není očkování, proto doporučujeme v malarických oblastech používat repelenty, dlouhý rukáv a kalhoty. Můžete také zvážit chemoprofylaxi antimalariky. Zjednodušeně řečeno prášky, které se užívají preventivně před, v průběhu a po pobytu v malarické oblasti. V Keni se malárie vyskytuje, riziko nákazy záleží na tom, do které oblasti a v kterém ročním období pojedete.
Všem našim klientům můžeme na požádání zaslat poukaz na třicetiminutovou bezplatnou konzultaci s odborníky z očkovacího centra, kteří zodpovědí veškeré dotazy týkající se cestovní medicíny. Místo i termín konzultace si již domluvíte sami. ^
Jsme vázáni termíny, programem a délkou pobytu?
Jednoduše nejste. Termíny a program zájezdů do Keni zveřejněných v naší nabídce berte především jako inspiraci. Zaměřujeme se zejména na dovolenou na míru. Odlet vybereme podle Vaší představy s ohledem na cenu letenky a ubytování podle Vašeho přání. Jestli chcete trávit Vaši dovolenou odpočinkem na pláži, u bazénu s drinkem v ruce, nebo aktivně cestováním po okolí, návštěvou historických míst, poznat kulturu domorodců, absolvovat safari, potápět se, nebo hrát golf: jsme zde pro Vás a Vaši exotickou dovolenou připravíme dle Vašeho zadání. Všichni naši zaměstnanci, kteří Vám připravují nabídky, jezdí do Keni a okolních států pravidelně a vědí, co prodávají. S důvěrou se ptejte. ^
Peníze, směnárny, bankomaty?
V Keni a okolních zemích východní Afriky je možno vybírat místní měnu z bankomatů. Ve městech a turistických centrech jich je k dispozici více. V odlehlých oblastech málo, nebo žádné. Některé bankomaty vydávají hotovost pouze klientům místních bank, doporučujeme se informovat u našeho delegáta, který bankomat v okolí momentálně funguje. Stává se velmi často, zejména v období vysoké turistické sezóny, že bankomaty jsou i po několik dní prázdné. Poplatek za výběr záleží na Vaší české bance, v mém případě je to 150 Kč za výběr. Maximální limity pro jednorázový výběr jsou od cca 5 000 do 10 000 Kč na 1 výběr. Potřebujete – li vybrat vyšší hotovost, je možno vybrat peníze na kartu přímo na pobočce. S sebou je zapotřebí i cestovní pas.
V případě bezhotovostní platby u obchodníka se předem informujte, jakou částku budete platit. Stává se, že při platbě kartou Vám bude cena navýšena až o 3 – 5 %.
Na dovolenou v Keni doporučujeme mít s sebou jako hotovost americké dolary vydané od roku 2006. Starší USD bankovky mnohdy obchodníci nepřijímají vůbec, nebo horším kurzem. Eura jsou akceptována a vyměňována bez problémů, je lepší mít s sebou bankovky nejvyšší hodnoty 200 EUR. Pokud budete chtít zaplatit 500 Eurovou bankovou, může nastat komplikace, že nebudou mít na vrácení. Nejvýhodnější je platit za drobné nákupy místní měnou, platby v dolarech, nebo eurech jsou mnohdy nevýhodné. Když obdarujete místního mincí Eura, příliš radosti mu neuděláte. Banky ani směnárny mince nepřijímají a často uvidíte, jak se například Masajové pokouší vyměnit mince turistům za šilinky. Po přistání na letišti uvidíte několik směnáren, kurzy nejsou přímo zlodějské, jsou lepší než ve většině hotelů. O nejlepších kurzech má vždy přehled náš delegát, který Vám poradí, kde jsou aktuálně nejlepší podmínky pro směnu. ^
Kolik v Keni utratím za jídlo, pití, spropitné a suvenýry?
Kolik hotovosti vzít s sebou je velmi individuální. Záleží na tom, zda chcete absolvovat safari a fakultativní výlety v průběhu Vaší dovolené, jestli je máte zakoupené předem, nebo se budete rozhodovat až na místě a také jakou máte zaplacenou stravu.
Vízum se nyní již vyřizuje dopředu online, podrobný návod naleznete zde: https://www.goafrika.cz/blog/jak-podat-zadost-o-viza-do-keni-12
Pokud máte stravu formou all inclusive, dá se říci, že za jídlo a pití utratíte minimum. Většina hotelů má v rámci programu all inclusive v nabídce velký výběr alkoholických nápojů různých druhů, ale místních výrobců a víno průměrné kvality. V nabídce naleznete také slušný výběr kvalitních vín a alkoholu známých značek, které se platí hotově.
V průběhu safari máte v ceně plnou penzi a v busu dostatek pitné vody. Při obědě a večeři se pití platí zvlášť. Orientační ceny nápojů na safari jsou uvedeny v otázce Safari v Keni.
Ceny potravin v nákupním centru jsou o něco málo dražší než u nás. Levnější je místní ovoce, zelenina a dary moře. Sýry a uzeniny jsou výrazně dražší. Ceny pití se výrazně liší. Nejlevněji nakoupíte v kamenných obchodech, kde se nesmlouvá. Cena vody se pohybuje okolo 10 Kč za litr. Fantu, sprite, colu 0,33 l koupíte za cca 6 Kč. Půl litr místního piva vyjde na cca 25 Kč. V restauracích jsou ceny výrazně vyšší, záleží na úrovni. Oběd v místní restauraci pořídíte od 12 Kč a v luxusní turistické můžete utratit i tisícovou částku. Zjednodušeně se dá říci, že čím blíže pláže, tím vyšší jsou ceny. Přímo na Diani Beach je několik větších i menších supermarketů a tržnic, náš delegát Vám rád poradí.
Spropitné je očekáváno, ale není povinné. Například za pomoc s kufrem, číšníkům na hotelu, pokojským a stejně tak za většinu drobných služeb stačí 1 USD bankovka. Můžete dát spropitné dle Vašeho uvážení i vyšší. Odměnou Vám bude rychlejší servis, zvířátko z ručníku apod. Jiné to je se spropitným pro Vašeho řidiče na safari. Všichni naši řidiči mají pravidelný plat a o spropitné si nesmí říci. V případě, že jste s jeho službami nadmíru spokojeni a podle toho jak moc, bývá obvyklé spropitné od 5 do 15 USD za osobu a den. Záleží jen a jen na Vás, jestli a jak vysoké spropitné komu dáte.
Ceny suvenýrů jsou zejména na pláži, ale i v obchůdcích, značně předražené. Očekává se, že o ceně budete smlouvat. Občas smlouvání probíhá tak, že prodejce napíše svou požadovanou cenu na kus papíru, nebo do písku a Vy tu jeho částku škrtnete a napíšete svou. On to samé udělá s tou Vaší částkou a takhle to pokračuje někdy i velmi dlouho. Pokud máte o suvenýr opravdu zájem, vyplatí se nespěchat. Nekupujte vše první den, čím více jste opálení a déle na pláži, tím cena, na které začínají, klesá. Ne vždy, ale často se stává, že když jste na poslední ceně a prodejce už nechce slevit, po tom, co uvidí hotovost ve Vaší dlani, nebo že se chystáte odejít, přistoupí i na nižší cenu, než původně požadoval. Nedá se to říci všeobecně, ale ceny bývají navýšené mnohdy 5 až 10 x, než kolik je cena obvyklá. Doporučuji se vždy zamyslet, kolik to tak může stát u nás a za přibližně stejnou cenu to určitě koupíte i v Keni. Dejte si pozor na suvenýry z ebenu, mnohdy se jedná o velmi dobře nabarvené obyčejné dřevo nebo odlitek ze sádry přebarvený na černo. Je to obtížné poznat.
Mějte na vědomí, že výrobky ze slonoviny, korálů a cokoliv z divoké zvěře je zakázáno vyvážet, možná budete mít štěstí a celníci to při odletu neobjeví, možná je uplatíte a možná taky ne. ^
Je lepší koupit safari a výlety předem, nebo až na místě?
Jednoznačně doporučuji zakoupit si vše předem. Ušetříte nejen peníze, ale i čas, který Vám zabere ten samotný rozhodovací proces, kdy, kam a za kolik. Při zakoupení safari či výletu z České republiky Vám bude poskytnuta sleva, můžete pohodlně zaplatit převodem z účtu a vše si v klidu rozmyslet.
Velmi všeobecně se dá říci, že většina klientů volí buď vícedenní safari na 3 až 7 dnů hned po příjezdu do Keni a na závěr pár dní odpočinku na pláži. Tohle je nejvhodnější naplánovat již při sestavování Vaší dovolené. Jednak doporučíme přílet do Nairobi a safari absolvovat cestou směrem k pobřeží a také je výsledná cena nižší než při zakoupení pobytu na pláži a přikoupení vícedenního safari. Nabízí se možnost kombinace parků v Keni, ale také možnost navštívit sousední Tanzanií - parky Serengeti či kráter Ngoro-ngoro.
Pokud si chcete po příletu do Keni prvních pár dní odpočinout a aklimatizovat se na pláži a až poté jet na dvou až třídenní safari, je nejvhodnější zakoupit safari předem z ČR. Výsledná cena je nižší než při přikoupení safari na místě. Jednak Vám poskytneme slevu za včasný nákup a také ušetříte za ubytování na hotelu na pláži. Neplatíte ubytování po dobu, kdy jste na safari. Díky časovému předstihu máte také na výběr z více ubytovacích kapacit v parcích.
Zajímavým tématem je určitě možnost koupit si safari či výlety v Keni na pláži od místních prodejců, kterým se říká beach boys. Existuje mylná představa, že takto zakoupený výlet nebo safari je vlastně to samé, co koupíte od Vaší cestovní kanceláře, za méně peněz. Ano, jejich ceny jsou mnohdy výrazně nižší, až podezřele.
Pokusím se být objektivní a popsat na základě vlastních zkušeností, jak to funguje:
Jakmile vkročíte na pláž, neuniknete pozornosti místním plážovým chlapcům, kteří Vám budou nabízet za výhodné ceny suvenýry, ale také velký výběr výletů a safari. Doporučuji si velmi dobře ověřit, co je skutečně zahrnuto v ceně.
Hlavním faktorem určující cenu safari je park, termín, způsob dopravy, počet dní a zvolené ubytování. Ceny za ubytování se liší podle její úrovně. Ceny vstupů do parků mohou taky ovlivnit výslednou cenu, mnohdy se pod safari v národním parku Tsavo East či West skrývá safari v soukromé rezervaci, kde se vstupné neplatí. Rezervace jsou sice uprostřed parku, ale řidič nesmí opustit vymezené území soukromé rezervace a vjet na území, kde se již platí vstupné. Toto safari v soukromých rezervacích naleznete také v naší nabídce - levnější než safari v národním parku. Dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje cenu, je kvalita busu, platnost turistických povolení a pojištění. Dále je to počet osob, které pojedou společně s Vámi v safari busu. Může se stát, že své safari strávíte v přeplněném busu a nebudete sedět u okna a při focení se budete tlačit s ostatními turisty. Naše ceny jsou kalkulovány na 2 osoby v busu a při vyšším počtu poskytujeme výrazné slevy.
Pokud absolvujete Vaše safari zakoupené na pláži v Keni bez komplikací, pak máte štěstí. Pokud ne, neexistuje možnost případné reklamace. Ten příjemný, sympatický klučina, kterého jste každý den potkávali na pláži, prostě zmizí a do Vašeho odjezdu jej už neuvidíte.
Nejhorší variantou jsou podvodníci, kteří Vám naslibují hory doly, vyberou zálohu a v den odjezdu, kdy budete čekat u cesty, protože beach boys nemají povolení vyzvedávat turisty na recepci, se dozvíte, že smluvená cena byla za 1 osobu, ne za 2, jak jste se domnívali. Občas se stává, že v ceně máte nižší počet dní, než jste původně chtěli, nebo neodpovídá Vámi vybrané ubytování. Řidič, který s Vámi na safari pojede, pochopitelně za nic nemůže, on Vám to přece neprodal a bude se Vám tak dlouho upřímně omlouvat, až mu to odpustíte. V krajním případě Vás nikdo nevyzvedne a Vy budete stát a čekat s potvrzením o zaplacení zálohy v ruce a nevěřícně kroutit hlavou, jak je tohle možné. Zapomeňte na pomoc policie. Pokud se na ni obrátíte, ztratíte jen čas, do Vašeho odjezdu se nic vyřešit nestihne.
Osobně jsem se před lety snažil ušetřit a koupil jsem na pláži pro sebe a svou rodinu výlet za delfíny spojený se šnorchlováním a obědem z darů moře na ostrově Wasini. Bylo nás celkem 6 a místo cca 15 000 korun jsme zaplatili pouze 12 000, ušetřili jsme asi 3 tisíce korun. Vše probíhalo tak, jak bylo domluveno. Když jsme šnorchlovali u korálů, tak jsem byl zklamaný, očekával jsem více podmořského života a viděl jsem jen pár mrtvých korálů a rybiček. Při obědě jsem měl pocit, že ta dřevěná deska, na které nám byl servírován humr, není až tak úplně čistá. Druhý den 4 členové naší skupiny dostali průjem, zvraceli a stálo je to asi 2 až 3 dny strávené na pokoji v lůžku. Později (poté, co jsem jel na ostrov Wasini znovu) jsem pochopil, že jsme nešnorchlovali v mořském parku Kisite marine park, kde je nádherný a bohatý podmořský život, ale někde jinde. Do parku se totiž platí vstupné 20 USD, které za nás nezaplatili. Na ostrově Wasini jsou celkem 3 restaurace a restaurace, do které vozí turisty beach boys, je vyhlášená ne příliš dobrou hygienou. Tohle jsme samozřejmě tehdy nevěděli, chybělo nám srovnání.
Zdánlivou výhodou při zakoupení výletů nebo safari v Keni na pláži je tedy cena. Nevýhody a možná rizika dle mého převažují. Ano, občas se najdou i seriózní plážoví prodejci a pár českých turistů má s nimi dobré zkušenosti. Četl jsem v různých diskusích doporučení na nejrůznější místní prodejce. Také jsem však osobně mluvil s turisty nejrůznějších národností, kteří byli nespokojeni, případně podvedeni a obrátili se na naši kancelář s žádostí o radu či pomoc. Bohužel v těchto situacích neumíme pomoci. Záleží tedy na Vašem uvážení.
Určitě se ale vyplatí zakoupit na pláži výlet na místním dřevěném katamaránu, výlet lodí s proskleným dnem, CD s místní hudbou, kokos, aloe vera, banánový krém na opalování, nebo projížďku na velbloudovi a nejrůznější suvenýry. Cena je vždy předmětem smlouvání. ^
Mohu v Keni na safari spatřit velkou pětku?
Určitě jste již slyšeli o velké pětce. Jedná se o zvířata, která je z pohledu lovce nejtěžší ulovit a která jsou nejnebezpečnější. Patří zde lev, buvol, slon, nosorožec a leopard. Spatřit velkou pětku bývá cílem turistů mířících na safari. Ne všem se však podaří. Záleží, zda se zvířata vůbec vyskytují v konkrétním parku a také na štěstí. Například v národním parku Tsavo East se nosorožci nevyskytují. Můžete je spatřit v sousedním Tsavu West, ale vzhledem k tomu, že se tam nachází velmi plaší nosorožci černí, je obtížné je vyfotit. Jakmile je spatříte a oni Vás, okamžitě zmizí. Podobné je to s leopardem. I zkušení průvodci mají problém spatřit odpočívajícího leoparda. Pravděpodobnost, že na svém safari v Keni uvidíte lva, je velmi vysoká, otázkou je, z jaké vzdálenosti. Buvoly a slony uvidíte i pro jejich velikost a špatné splývání s okolím velmi často. V některých parcích, jako je Masai Mara, mohou řidiči vyjíždět mimo cestu a turisti tak mají možnost přiblížit se na velmi krátkou vzdálenost ke zvířatům. V parcích jako je Amboseli a Tsavo se nesmí pod vysokou pokutou vyjíždět z projetých cest a uvidíte tedy zvířata pouze podél cest či u napajedel. Všichni naši řidiči mají auta vybavena vysokofrekvenčním rádiem a komunikují s ostatními řidiči, proto bývá velmi časté, že se po objevení například lvů k místu sjedou jeepy a busy z okolí. ^